HISTORIA SZKOŁY
Tuż przed zakończeniem drugiej wojny światowej władze oświatowe powierzyły Józefowi Romanowskiemu reaktywowanie szkoły w Laskowicach. Pierwsze zajęcia lekcyjne odbyły się 22 kwietnia 1945 r. dla 50 uczniów. Budynek szkolny mieścił się przy obecnej ulicy Mickiewicza. Liczba uczniów wzrastała wraz z rozwojem Laskowic. Dlatego z inicjatywy kierownika szkoły, Józefa Romanowskiego, władze wojewódzkie ujęły w planie inwestycyjnym na rok 1952 budowę nowego obiektu szkolnego. Była to jedyna nowa inwestycja oświatowa na terenie województwa bydgoskiego na ten rok. Teren pod budowę, wielkości 2 hektarów, odstąpił bezpłatnie Jan Pawłowski.
Oficjalne i uroczyste otwarcie szkoły nastąpiło 23 maja 1954 r. z udziałem uczniów, rodziców i przedstawicieli władz. W imieniu młodzieży za nową szkołę podziękował uczeń klasy siódmej, Ryszard Guz. Następny rok szkolny 1954/55 rozpoczęło już w nowym budynku 214 uczniów. W roku szkolnym 1955/1956 liczba uczniów wzrosła do 388. Oddziały były tak liczne, że klasy młodsze uczyły się na dwie zmiany. Wszystkie pomieszczenia zostały zaadaptowane na izby lekcyjne. Funkcjonowała zastępcza sala gimnastyczna. Później uruchomiono w niej stałe kino. Po 25 latach kierowania szkołą i po 42 latach pracy pedagogicznej na emeryturę odszedł Józef Romanowski.
1 grudnia 1969 r. nowym dyrektorem szkoły został mianowany Henryk Śmieszny, który pełnił tę funkcję przez 15 lat. Dzięki dobrej współpracy z zakładem opiekuńczym oraz dotacjami z budżetu, wybudował budynek gospodarczy i przeprowadził remonty obiektu.
W lutym 1971 r. Ośrodek Metodyczny w Bydgoszczy wytypował naszą szkołę i zatwierdził jako wdrożeniową (wiodącą). Pani Bronisława Mykowska rozpoczęła wówczas realizację eksperymentalnego programu matematyki w kl. I. Dlatego właśnie w naszej placówce odbywały się konferencje metodyczne dla nauczycieli z rejonu. Ponadto nauczyciele biologii i matematyki pełnili funkcje wizytatorów ośrodka metodycznego. W roku 1985 r. pracownia biologiczna urządzona przez Irenę Śmieszną została uznana za najlepszą w województwie.
Od 1 września 1984 r. przez osiem lat funkcję dyrektora szkoły pełniła mgr Krystyna Parkitna. Kontynuowała ona współpracę z zakładem opiekuńczym, tj. PKP. W 1986 r. podłączono w szkole centralne ogrzewanie i założono radiowęzeł. Ze względu na stale wzrastającą liczbę dzieci powstała konieczność rozbudowy obiektu szkolnego. W 1988 roku Społeczny Komitet Pomocy Szkole otrzymał zgodę na rozbudowę. Podstawowe prace ziemne oraz fundamenty wykonano w czynie społecznym. Szczególnym zaangażowaniem wyróżnił się przewodniczący SKPSz – Jerzy Nikolaus. W 1990 r. z powodu braku funduszy inwestycja została wstrzymana.
Od 1 września 1992 r. dyrektorem szkoły został mgr Henryk Rybak. 1 września 1993 r. otwarto nowy obiekt przy ul. Mickiewicza dla uczniów klas I - III i dzieci z oddziałów przedszkolnych. W budynku „starej” szkoły urządzona została stołówka. Wyłożono korytarze nowymi posadzkami. Największą jednak radość dzieciom i nauczycielom sprawiły oddane do użytku dwie zastępcze sale gimnastyczne w obydwu budynkach szkolnych. 5 stycznia 1994 r. rozpoczęto działania dotyczące nadania szkole imienia. 11 marca 1994 r. w wyniku głosowania uczniów, nauczycieli i rodziców na patrona szkoły wybrano Janusza Kusocińskiego. 25 maja 1994 r. odbyła się uroczystość nadania imienia i wręczenia sztandaru.
W kwietniu 1994 r. na istniejących fundamentach rozpoczęto budowę sali gimnastycznej, a 9 grudnia 1997 r. odbyło się uroczyste jej oddanie do użytku. W uroczystości wzięli udział liczni goście. W 1997 r. uruchomiono pracownię komputerową, a w 1999 r. oddano do użytku nowe szatnie wraz z sanitariatami. 1 września 1999 roku w związku z reformą polskiego systemu edukacji w budynku przy ul. Szkolnej 6 oprócz szkoły podstawowej rozpoczęło działalność gimnazjum. 1 września 2000 r. nastąpiło rozdzielenie obydwu szkół. Gimnazjum zostało przeniesione do budynku przy ul. Mickiewicza 3. W 2002 r. przeprowadzono przebudowę i kapitalny remont sanitariatów.
Latem 2003 roku otoczenie budynku uzyskało nowy wygląd dzięki zaangażowaniu sponsorów i przyjaciół szkoły. Wykonano drogę dojazdową dla pojazdów dostawczych do budynku szkolnego, urządzono nowy parking o nawierzchni żużlowej, wyłożono kostką brukową plac przed głównym wejściem do szkoły i od szczytu, ułożono chodnik od furtki, jak również przesunięto o 1 metr stary płot i zamontowano nowy. Głównym pomysłodawcą i sponsorem inwestycji był Stanisław Borys. W maju 2004 roku zorganizowano uroczystość z okazji 50 rocznicy oddania do użytku budynku szkolnego przy ul. Szkolnej 6. Odsłonięto wówczas tablicę pamiątkową poświęconą patronowi szkoły Januszowi Kusocińskiemu
W miesiącach letnich 2008 roku dokonano generalnego remontu budynku szkolnego o wartości 543.000 złotych. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową (zewnątrz budynku), pokrycie dachowe, instalacje co (ogrzewanie olejowe) oraz elewację. Inwestycję tę zrealizowano ze środków Urzędu Gminy w Jeżewie.