17 lutego po raz kolejny w Domu Kultury w Laskowicach odbyła się Kawiarenka Literacka. Uczestnicy prezentowali wiersze o miłości i przyjaźni. Rywalizacja przebiegała na wyrównanym poziomie i komisji, jak co roku, trudno było wyłonić zwycięzców. Jednak po obradach komisja przyznała określone miejsca. Wśród uczniów klas pierwszych zwyciężył Kacper Odia, drugie miejsce zajęła Eliza Różyńska, a trzecie Natalia Pazda. W kategorii klas drugich zwyciężyła Julia Adamska, drugie miejsce przyznano Oliwii Nastróżnej, a trzecie Aleksandrze Szeligowskiej. Na poziomie klas trzecich zwyciężyła Lena Osińska, drugie miejsce zajęła Kornelia Warczak, trzecie miejsce przyznano Ewelinie Modrakowskiej i Karolinie Rycharskiej. Podczas obrad komisji uczniowie chętnie kolorowali przygotowane dla nich ilustracje. Zwycięzcom wręczone zostały nagrody książkowe i dyplomy. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze.
KAWIARENKA LITERACKA
KONKURS RECYTATORSKI W ŚWIECIU
Dnia 14 lutego w I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych . Konkurs odbywał się pod hasłem: „Walentynkowy wiersz o miłości.” Wzięły w nim udział dwie uczennice naszej szkoły Julia Paszek i Marta Ligmanowska. Dziewczęta recytowały utwory Wisławy Szymborskiej i Agnieszki Osieckiej. Jury nagrodziło występy naszych uczennic. I tak Marta Ligmanowska zajęła III miejsce, a Julia Paszek otrzymała wyróżnienie. Cieszymy się z wyników i składamy gratulacje występującym.
BRĄZOWY MEDAL W TENISIE STOŁOWYM
BRĄZOWY MEDAL DRUŻYNY DZIEWCZĄT W TENISIE STOŁOWYM
Drużyna dziewcząt w składzie Julia Smykowska, Lilianna Rujner, Malwina Winklarz w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej zdobyła brązowy medal w tenisie stołowym drużynowo. Dziewczęta po zwycięstwach w zawodach gminnych, powiatowych, ćwierćfinale wojewódzkim, półfinale wojewódzkim uzyskały awans do finały wojewódzkiego, który odbył się 11.02.2020r. w Chełmnie. Drużyna SP Laskowice po dwóch porażkach i jednym zwycięstwie ostatecznie uplasowała się na trzecim miejscu. Jest to duży sukces dziewcząt. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
BAL KARNAWAŁOWY
Jasełka
Uż znówki bandzie Wigilija
Tegoroczne Jasełka były w gwarze kociewskiej. Najmłodsze dzieci pięknie zaśpiewały piosenki o choince oraz aniołkach. Dzięki najmłodszym wychowankom szkoły i grupy przedszkolnej w Jasełkach pojawiły się takie postacie jak: Maryja z Józefem, aniołki, pastuszkowie oraz trzej królowie. Uczniowie klas starszych przedstawili w gadce po naszamu obyczaj chodzenia Kolędników. W pierwszej scenie do wnucząt przyszła babcia – lólka, która zaproponowała pomoc w przygotowaniu kolędników, którzy odwiedzą domy. Druga scena to orszak kolędników składający się z dzieci, Żyda z kozą, Cygana z niedźwiedziem, bociana, kominiarza, żołnierza, gwiazdki. Poszczególne osoby składały podziękowania małej dziecinie. Całość dopełniały kolędy w gwarze kociewskiej zaśpiewane przez uczennice klasy: Nikolę, Aleksandrę i Karolinę. Ważną rolę odegrał chór szkolny śpiewając kolędy „ Mędrcy Świata” oraz „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Na zakończenie orszak przewędrował przez nawę kościoła by kolimacyjnym punktem spotkania było wspólne zaśpiewanie kolędy„ Cicha Noc”. W atmosferze świątecznej, w oczekiwaniu na narodziny Jezuska dyrektor placówki złożył życzenia wszystkim uczniom, pracownikom szkoły oraz przybyłym Rodzicom.
MIKOŁAJ W KLASACH I-III
WIGILIA KLAS PIERWSZYCH
Ostatni dzień przed świąteczną przerwą to w naszej szkole tradycyjnie dzień klasowych wigilii. Nie inaczej było w klasach pierwszych. Uczniowie klasy I a i I b odświętnie ubrani zasiedli do suto zastawionego i pięknie przystrojonego wigilijnego stołu, który przygotowali rodzice z obydwu klas. Było tradycyjne łamanie się opłatkiem, składanie sobie życzeń, śpiewanie kolęd i pastorałek. Był też czas na rozmowy i wspólne oglądanie świątecznej bajki. Niewątpliwie jednak najważniejszym i najbardziej emocjonującym punktem wigilii była wizyta Gwiazdora, który obdarował wszystkie dzieci prezentami. Po wigilii uczniowie udali się do kościoła na Jasełka wystawiane przez uczniów naszej szkoły.
WYCIECZKA DO BERLINA
W środę 17 grudnia grupa uczniów z klas V, VI, VII, VIII wyjechała na wycieczkę do Berlina. Podczas zwiedzania zobaczyli najważniejsze zabytki i atrakcje tego miasta takie jak: Brama Branderburska, Reichstag, Pomnik Ofiar Holocaustu, ulicę Unter den Linden, Wyspę Muzeów, Katedrę Berlińską, Alexaderplatz z wieżą telewizyjną i czerwonym ratuszem, Plac Poczdamski, Checkpoint Charlie, mur berliński. Następnie uczniowie wzięli udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, gdzie mieli możliwość zrobienia świątecznych zakupów, degustacji lokalnych przysmaków i przejażdżki na diabelskim młynie. Na koniec zwiedzili Muzeum Techniki, gdzie m.in. widzieli pierwsze samoloty, pociągi, statki, komputery, telefony, telewizory, kamery telewizyjne i wiele innych rzeczy, które okazały się dużym zaskoczeniem. Mimo że była bardzo późna pora powrotu, uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń i w dobrych humorach wrócili do domów.
WYCIECZKA DO WARSZAWY
Z niecodzienną wizytą w Sejmie i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
W dniu 17 grudnia 2019r. przedstawiciele klas ósmych Szkoły Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Laskowicach pojechali do Warszawy na zaproszenie ministra Pana Łukasza Schreibera przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Organizacją pobytu w stolicy zajmowała się Pani Paulina Pastwa.
Pierwszym niezapomnianym doświadczeniem dla uczniów wchodzących do budynku Sejmu było poddanie się kontroli pirotechnicznej przy użyciu specjalistycznych urządzeń technicznych dokonanej przez funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa i strażników Straży Marszałkowskiej. Kontrola obejmował także bagaż podręczny wchodzących do budynku. Następnie odbyło się zwiedzanie budynku, które rozpoczęliśmy od kaplicy poprzez izbę poselską a zakończyliśmy dwudaniowym obiademw budynku Kancelarii Prezydenta RP. Następnie korzystając z wspaniałej słonecznej pogody udaliśmy się na spacer na Starówkę, podziwiając piękne bożonarodzeniowe dekoracje ulic i witryny sklepowych. Najważniejszym punktem programu było zwiedzanie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i spotkanie z ministrem Łukaszem Schreiberem w sali im. Tadeusza Mazowieckiego. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań oraz skorzystali z propozycji uwiecznienia tego spotkania wspólną fotografią. Później nastąpiło zwiedzanie następujących sal: im. A. Frycza Modrzewskiego, Sali Zegarowej, im. rotmistrza Witolda Pileckiego, im.Anny Walentynowicz, Gabinetu Prezesa Rady Ministrów oraz hallu głównego i przeszklonego hallu tzw.” akwarium”. Podsumowaniem niecodziennej wizyty były upominki dla uczniów z Sejmu, jak również przygotowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Warszawa pożegnała nas blaskiem świątecznych dekoracji, girland, choinek i neonów .
DZIEŃ GOFRA
To co działo się w piątek w naszej szkole można określić tylko jednym słowem – szaleństwo. Już od rana po szkolnych korytarzach rozchodził się zapach piekących się gofrów i trudno było przejść obok niego obojętnie. Zainteresowanie było tak ogromne, że przerosło najśmielsze oczekiwania organizatora akcji jakim był samorząd uczniowski. Nie nadążaliśmy z pieczeniem. Największe wzięcie miały gofry z nutellą. Bardzo cieszyło nas takie powodzenie akcji gdyż dochód w całości zostanie przekazany w ramach akcji „Szkoła szkole” na odbudowę szkoły w ogarniętym wojną syryjskim Aleppo. Dla syryjskich dzieci to niewyobrażalna pomoc, gdyż kraj w którym mieszkają na skutek działań wojennych cofnął się gospodarczo o czterdzieści lat, zniszczone są domy i szkoły. Dzieci uczą się w prowizorycznych warunkach, niejednokrotnie muszą przemierzyć linię frontu aby móc kontynuować naukę. To na nich będzie spoczywał obowiązek odbudowy kraju, więc również my im w tym pomożemy. Dziękujemy za udział w akcji.
LEKCJA WOS-u
Uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Laskowicach dnia 11 i 12 grudnia 2019 r. wzięli udział w nietypowej lekcji WOS-u. Miała ona miejsce w Urzędzie Gminy w Jeżewie. Zadaniem ósmoklasistów było zapoznanie się z pracą urzędu. Na początku spotkali się z Paniami Karoliną Gwizdałą i Dominiką Rakowicz, które powitały ich i opowiedziały o swojej pracy. Uczniowie też uczyli się załatwiania określonych spraw urzędowych. Kolejnego dnia w ramach lekcji odbyło się również spotkanie z Wójtem gminy-Panem Maciejem Rakowiczem, który między innymi podkreślił, jak ważne jest uczestnictwo mieszkańców w życiu gminy, nie wykluczając młodzieży.
ZAJĘCIA W KLASIE II A
„Śniegowy bałwanek” – zajęcia w klasie IIa
10 grudnia klasę IIa odwiedziła mama Magdy, pani Małgorzata Żabińska. Dzieci z niecierpliwością czekały na gościa. Pani Małgosia przyniosła duży kufer z różnymi materiałami plastycznymi. Po przygotowaniu stanowisk pracy pokazała w jaki sposób zrobić „ Śniegowego bałwanka ”. Po krótkiej prezentacji uczniowie zabrali się do pracy, której efektem były bardzo ładne oraz pomysłowe bałwanki. Na zakończenie, dzieci podziękowały pani Małgorzacie za ciekawą lekcję. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały.
TYDZIEŃ EKOLOGICZNY
W dniach od 25.11. – 29.11.2019r. w Szkole Podstawowej w Laskowicach odbył się Tydzień Ekologiczny. Każdy dzień przebiegał pod innym hasłem i reprezentowany był innym kolorem: Dzień Słońca – kolor żółty, Dzień natury – kolor zielony, Dzień Zdrowia – kolor czerwony, Dzień Ekologa – kolor niebieski i Dzień Ziemi – kolor brązowy. Każdego dnia komisja wybierała najlepiej ubranego ucznia w danym kolorze spośród uczniów klas I –III i IV – VIII. W trakcie tygodnia uczniowie szkoły brali udział w konkursie na „Zwierzątko zrobione z odpadów, wykonywali prezentację na temat: Parki Narodowe Polski, sadzili rośliny doniczkowe, które zdobią klasy, przygotowywali zdrowe kanapki i sałatki, uczyli się udzielania pierwszej pomocy, sprzątali teren wokół szkoły przed zimą. Dużą popularnością cieszył się pokaz mody ekologicznej i konkurs na najlepiej ubraną osobę w stroju zrobionym z surowców wtórnych.
POKAZ MODY EKOLOGICZNEJ
KONCERT CHARYTATYWNY
26 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas I-VIII wystąpili w Domu Kultury podczas koncertu charytatywnego. Wszystko działo się po od czujnym okiem nauczycieli, a na scenie można było usłyszeć wzruszające wiersze, piosenki inspirowane dzieciństwem i lalkami, oraz zobaczyć różnorodne układy taneczne. Nie zabrakło choreografii z chustkami, wstążkami gimnastycznymi, pomponami, a najmłodsze dzieci zatańczyły razem z swoimi ulubionymi lalkami. Biletem wstępu na koncert były słodycze, które zostaną spakowane i przekazane dla podopiecznych z Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej w Bąkowie. Na koncert przybyło bardzo dużo gości, a ilość zebranych słodkości przerosła nasz najśmielsze oczekiwania.
NOC W SZKOLE KLAS I – III
58 uczniów klas I – III wzięło udział w wydarzeniu „Noc w szkole”, które odbywało się z piątku na sobotę 22 – 23 listopada. Dla młodszych dzieci takie wydarzenie to nie lada przeżycie. Po przyjściu do szkoły uczniowie zakwaterowali się w klasach, a potem uczestniczyli w zajęciach i zabawach ruchowych na sali gimnastycznej. Po wysiłku fizycznym był czas na małe co nieco oraz na relaks przy grach planszowych. Dzieci oglądały także filmy i bajki, a co wytrwalsi odwiedzili również szkolny strych, poznając jego mroczne tajemnice. Zmęczenie sprawiło iż około godziny drugiej nad ranem zapadła w szkole cisza. Rano uczniowie posprzątali klasy i około godziny ósmej pod opieką rodziców opuścili szkołę. Takie wydarzenia są bardzo ważne, uczą dzieci samodzielności, wytrwałości, odpowiedzialności, a także integrują uczniów i dostarczają im wielu miłych przeżyć i nowych doświadczeń.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Miś najlepszym przyjacielem dzieci jest
Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci – kto z nas nie pamięta sympatycznego Misia Uszatka, który nucił na dobranoc tę piosenkę. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pluszowe niedźwiadki 25 listopada obchodzą swoje święto – Dzień Pluszowego Misia.
Wszyscy wielbiciele ulubionych dziecięcych przytulanek 25 listopada uroczyście obchodzili Dzień Pluszowego Misia. Tak było również w Szkole Podstawowej w Laskowicach. Pluszowe niedźwiadki zawładnęły naszą placówką. Razem z dziećmi brały udział w zajęciach, wspólnych zabawach, a nawet potrafiły uchronić swojego opiekuna przed odpowiedzią. Wszyscy wiemy jak ważną rolę odgrywają misie w naszym życiu. Pozwalają się wyciszyć, pocieszyć, są najlepszym lekarstwem na dziecięce smutki. Taki pluszowy terapeuta sprawdza się w wielu ekstremalnych sytuacjach czym zyskał uznanie na całym świecie. I choć niedźwiadki w wersji pluszowej różnią się od swoich żywych pierwowzorów nadal pozostają jednymi z najchętniej kupowanych zabawek. Również w Laskowicach mają swoich wiernych fanów, którzy nigdy nie zapomną o ich święcie.
PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE W GRUDZIĄDZU "LIKE, FAKE. HISTORIA KTÓREJ NIE BYŁO"
XII GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
„To co piękne, rozumne i pełne jest treści”
Dnia 19 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej im. J. Korczaka
w Krąplewicach odbył konkurs recytatorski, w którym wzięli udział nasi uczniowie. Szkołę reprezentowało 15 uczniów.Oto laureaci :
W kategorii klas I- III
III miejsce zajęła Lena Osińska
W kategorii klas IV-VI
II miejsce zajął Oliwier Grzybowski
III miejsce zajęła Nikola Sass
W kategorii klas VII-VIII
I miejsce zajęła Marta Ligmanowska
Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Ligmanowska
Podziękowania kierujemy również do Jagny Żebrowskiej,Elizy Różyńskiej, Miłosza Archackiego, Aleksandry Szeligowskiej, Hanny Piór, Filipa Strzyżewskiego, Kacpra Mordaka, Aleksandry Rządkowskiej, Julii Paszek, LilijanyRujner.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Archiwum Aktualności