LIST MEN DO RODZICÓW
11 LISTOPADA UROCZYSTOŚCI
11 listopada 2018 roku cała Polska świętowała setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie inaczej było w Laskowicach. Uroczystości upamiętniające to wyjątkowe wydarzenie w historii naszego kraju rozpoczęła uroczysta msza w kościele w i intencji ojczyzny. Następnie mieszkańcy wraz z zaproszonymi gośćmi w uroczystym przemarszu przenieśli się do Domu Kultury w Laskowicach na dalszą część oficjalnych uroczystości. Wspólne odśpiewanie hymnu rozpoczęło część artystyczną przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Laskowicach, Szkoły Podstawowej w Krąplewicach oraz Gimnazjum pt. „Pociąg do wolności” idealnie wpisującą się w historię Laskowic. Całość obchodów zamknął koncert pieśni patriotycznych.
100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI
Takie wydarzenie zdarza się raz na 100 lat. Mowa tu o przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach niewoli. To właśnie wiek temu Polacy w końcu odzyskali niepodległość rozpoczynając nowy okres w historii kraju. I choć jeszcze nie raz trzeba było stanąć w jej obronie, przelać krew a niejednokrotnie oddać życie dziś mamy powody do świętowania. Również w naszej szkole uczciliśmy tak ważne wydarzenie. Punktualnie o godzinie 11:11 wszyscy razem odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, następnie obejrzeliśmy akademię i wysłuchaliśmy pieśni legionowych, które zagrzewały do walki żołnierzy, a dziś przypominają nam o ich bohaterstwie.
0A i 0B w NADLEŚNICTWIE DĄBROWA
26 października "Motylki" i "Pszczółki" pojechały na wycieczkę do Nadleśnictwa Dąbrowa. Podczas pobytu dzieci przypomniały sobie i utrwaliły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach oraz o potrzebie dokarmianie zwierząt i ptaków podczas zimy. Zobaczyły paśnik, zwyżkę i budki lęgowe dla ptaków oraz wypreparowane leśne zwierzęta: lisa, wilka, daniela. Z kolorowych liści i żołędzi wykonały pracę plastyczną - Panią Jesień. W podziękowaniu za mile spędzony czas i ciekawe zajęcia dzieci wręczyły Pani prowadzącej laurkę.
0C w NADLEŚNICTWIE DĄBROWA
W czwartek (25 października) przedszkolaki z grupy 0c – Biedronki, wybrały się do nadleśnictwa Dąbrowa. Celem wycieczki było powitanie Pani Jesień w lesie. Na miejscu przywitała nas Pani Joanna – pracownik Nadleśnictwa, która opowiedziała dzieciom o zwierzętach, dla których jesień jest czasem przygotowania na nadejście zimy. Dzieci rozpoznawały odgłosy zwierząt, dary lasu, odróżniały grzyby jadalne od trujących. Podziwiały zbiory motyli, eksponaty zwierząt. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne, układały puzzle przyrodnicze, bawiły się sprzętem małego leśnika – traktory i koparki. Zwiedzanie Nadleśnictwa zakończono grami i zabawami terenowymi w ogrodzie dydaktycznym. Pomimo mglistej i dżdżystej aury dzieci wróciły bardzo zadowolone.
SZANTY W NASZEJ SZKOLE
Kto chce, ten niechaj słucha,
Kto nie chce, niech nie słucha,
Jak balsam są dla ucha
Morskie opowieściWe wtorek uczniowie naszej szkoły – zarówno maluchy jak i starszacy doskonale bawili się na koncercie szantowym. Dla dociekliwych szanty to nic innego jak pieśni towarzyszące pracującym na żaglowcach. Miały służyć lepszej synchronizacji przy wykonywaniu różnych czynności przez żeglarzy. Praca ta na ogół była bardzo ciężka i monotonna dlatego to właśnie szanty pomagały przetrwać ten wysiłek. Śpiewane były na ogół a capella lub przy pomocy prostych instrumentów. Uczniowie mogli wysłuchać najpopularniejszych szantowych utworów, a także przyłączyć się do ich śpiewania. Niejednemu słuchaczowi przypomniały się wakacje nad morzem i szum fal. Wszystko co dobre niestety szybko się kończy, pozostaje jedynie słuchać morskich opowieści.
DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ
Dnia 18 października obchodziliśmy Dzień Poczty Polskiej (Dzień Listonosza). Przedszkolaki z grupy 0c – Biedronki oraz z grupy 0b – Pszczółki, udały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego w Laskowicach. Pani pracownik Poczty zapoznała dzieci z pracą listonosza oraz pokazała Urząd Pocztowy od zaplecza. Przedszkolaki miały okazję poznać drogę jaką musi przebyć list i paczka aby dotrzeć do adresata. Zapoznały się z różnymi metodami wysyłki listów: zwykły, polecony, priorytetowy. Dzieci oglądały klasery ze znaczkami, druczki, a nawet samodzielnie stawiały pieczątki i przyklejały znaczki na listy! Dzieci odwiedziły również sortownię listów. Z okazji Dnia Poczty Polskiej przedszkolaki złożyły najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich pracowników Poczty oraz wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty. Dzieci zostały obdarowane pocztówkami z pięknymi krajobrazami. Na koniec dzieci z obu grup wysłały listy oraz pocztówki do zaprzyjaźnionych przedszkoli.
DZIEŃ DRZEWA
Z okazji Dnia Drzewa grupę "Pszczółek" odwiedził pan leśniczy Tomasz Ziółkowski. Opowiedział dzieciom o swojej pracy oraz mieszkańcach lasu. Zwrócił uwagę młodych słuchaczy na to, jak potrzebne i użyteczne jest drewno. "Pszczółki" chętnie się zgłaszały i udzielały odpowiedzi na pytania stawiane przez leśniczego. Na zakończenie przybyły gość przekazał dzieciom sadzonki dębu, lipy i buka, które zostaną posadzone na terenie szkoły.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA ZE SŁODZIAKAMI
W czwartek 11 października uczniowie klas I- III zebrali się na sali gimnastycznej, aby wziąć udział w akcji promującej codzienne czytanie. Pomysłodawcą zorganizowania w szkole, takiego dnia jest sieć sklepów Biedronka, która rozesłała do szkół materiały do konkursu „Szkolne przygody Słodziaków”. Chętnie skorzystaliśmy z tej okazji, gdyż wiemy jak ważne jest to, aby zachęcić dzieci do systematycznego, głośnego czytania w domu. Czytanie rozwija bowiem wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć i koncentrację. Każda klasa wylosowała jednego Słodzika i przygotowała do głośnego czytania fragment utworu o nim z książki pt. „Gang Słodzików”. Klasy przygotowały również rekwizyty związane z wylosowanym Słodzikiem. Dzieci, które czytały upodobniły się do swych bohaterów. Był więc z nami spryciarz Lis Lucek z piękną kitą, marzyciel Ryś Rysio, lubiący pływać i nurkować Bóbr Borys, ciekawski Jeż Jerzyk, mała, ale o wielkim serduszku Zajęczyca Zuzia oraz najmądrzejsza w lesie Sowa Zosia. Dzieci bardzo ładnie odczytały przygotowane fragmenty o przygodach Słodzików. Pozostali uczniowie z zainteresowaniem słuchali czytanych fragmentów i nagradzali gromkimi barwami swoich kolegów. To była ciekawa i zarazem pouczająca szkolna przygoda ze Słodziakami, które skradły serce nie jednemu dziecku w polskich szkołach.
WYCIECZKA DO LASU KLAS III
W piękny, słoneczny, jesienny dzień 1 października uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami udali się na pieszą wycieczkę do lasu w Osłowie. Celem wycieczki było podsumowanie i utrwalenie wiadomości o lesie, związane z realizacją bloku tematycznego „Las w kolorach jesieni”. Uczniowie podzieleni na grupy musieli wypełnić karty obserwacji lasu. Zadania dotyczyły między innymi umiejętności rozpoznawania drzew i krzewów leśnych, mierzenia pnia drzewa, zbierania ciekawostek o lesie i jego mieszkańcach, itp. Dzieci z dużym zaangażowaniem wypełniały karty pracy, realizując kolejne zadania oraz zbierały dary jesieni potrzebne do wykonania prac plastycznych na kolejnych zajęciach. Zmęczone drogą z ochotą zjadły drugie śniadanie, które na leśnej polanie, w otoczeniu pięknej przyrody smakowało wyjątkowo. W drodze powrotnej był również czas na wspólną zabawę na palcu zabaw w Osłowie. Dzieci zmęczone, ale zadowolone i pełne wrażeń wróciły do domów.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Wrzesień każdemu uczniowi przywodzi na myśl dwa skojarzenia – pierwszy dzwonek i oczywiście akcję „Sprzątanie świata”. I tym razem nie mogło być inaczej. W trakcie lekcji uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Laskowicach wraz z opiekunami ruszyli na pomoc naszej planecie. Każdej klasie przydzielono do porządkowania inny teren. Dzięki temu akcja była bardziej efektywna, a Laskowice dokładnie wysprzątane. Takie działania maja na celu kształtowanie w społeczeństwie postaw proekologicznych i poczucia odpowiedzialności za naszą Ziemię. Znacząco przyczyniają się również do poprawy stanu środowiska naturalnego. O sprzątaniu świata warto pamiętać na co dzień. Nie chcemy przecież aby przyszłe pokolenia żyły w stercie śmieci.
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
W dniu 21 września 2018 roku odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Przedszkolaka”. Rodzice i wychowawczynie przygotowały na tę okoliczność teatrzyk pt. „Kopciuszek”. Punktem kulminacyjnym święta było pasowanie dzieci z wszystkich grup na przedszkolaka, którego dokonał dyrektor szkoły Tomasz Drzycimski. Po tych wrażeniach w salach czekał na dzieci słodki poczęstunek.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
Dnia 20 września 2018 roku odbył się uroczysty apel dla klas I-III podczas którego pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie po krótkim artystycznym występie pan dyrektor Tomasz Drzycimski pasował dzieci z klas pierwszych na uczniów naszej szkoły i wręczył każdemu z nich legitymację szkolną. Na koniec trzecioklasiści dali im upominki ufundowane przez radę rodziców oraz kwiaty i życzenie . Po wspólnym odśpiewaniu hymnu szkoły pierwszaki wraz z wychowawczyniami udali się do swoich klas , gdzie z ciekawością oglądali otrzymane prezenty. To był dzień pełen wrażeń!
ALARM! PALI SIĘ!
Środa na długo pozostanie w pamięci zarówno uczniów jak i nauczycieli, a to za sprawą ewakuacji. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie rozmach akcji i udział strażaków. Starsi uczniowie są już przyzwyczajeni do takich działań, ale ich młodsi koledzy mogli choć przez chwilę poczuć się jak w filmie akcji. Wszyscy stanęli na wysokości zadania. Nauczyciele zachowali zimną krew, uczniowie spokój i nie wpadli w panikę dzięki czemu wszyscy potencjalni poszkodowani cali i bezpieczni dotarli na miejsce zbiórki. Takie działania mają na celu wykształcenie nawyków, które w przyszłości mogą uchronić nas przed niebezpieczeństwem. Jedno nie ulega wątpliwości – nasza szkoła jest miejscem w którym wszyscy mogą czuć się bezpiecznie. Kolejnym tego potwierdzeniem była wzorcowo przeprowadzona akcja ewakuacyjna.
NADANIE IMIENIA GRUPOM PRZEDSZKOLNYM
Dnia 14.09.2018r., w grupach przedszkolnych przy Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Laskowicach odbyła się uroczystość nadania imienia grupom przedszkolnym. Grupa 0a otrzymała nazwę "motylki", grupa 0b - "pszczółki", a grupa 0c - "biedronki". Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola przebrane za wyżej wymienione zwierzęta. Ponad to każda grupa przygotowała wierszyk oraz piosenkę. Dzieci musiały rozwiązać zagadki tematyczne, wykonać różne zadania oraz wysłuchać opowiadania o zwierzątkach. Na koniec dnia każde dziecko wykonało pracę plastyczną.
WYBORY SAMORZĄDU
Piątek w naszej szkole upłynął pod znakiem wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Osiemnastu kandydatów zmierzyło się w walce o fotel przewodniczącego szkoły. Do głosowania na swoich faworytów uprawnieni byli wszyscy uczniowie klas IV – VIII. Jedynym warunkiem, który należało spełnić aby wziąć udział w wyborach było okazanie dowodu tożsamości. W przypadku uczniów naszej szkoły była to legitymacja szkolna. Ci którzy skorzystali z tej możliwości przez chwilę mogli poczuć się jak dorośli. I choć do stania się pełnoletnimi obywatelami zostało jeszcze sporo czasu, to trening z postaw obywatelskich zaliczyli już dziś. Teraz pozostaje jedynie przeliczyć głosy i ogłosić zwycięzcę wyborów.
DOKUMENTY
Moduł DOKUMENTY został zmodyfikowany
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
Wakacje już się skończyły. To pewne. Dziś po dwóch miesiącach odpoczynku uczniowie wrócili do szkoły. Zarówno dla tych, którzy próg szkoły przestąpili po raz pierwszy jak i doświadczonych bywalców było to duże przeżycie. Po oficjalnym powitaniu przez dyrektora oraz przypomnieniu o kolejnej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej uczniowie rozeszli się do klas na spotkanie z wychowawcami. Od jutra wszystko wraca na właściwe tory. A dziś dobrze wykorzystajmy ostatnie godziny wolności.
Archiwum Aktualności